Oldalak

2014. november 12., szerda

Miért hasznos a lépcsőzés?

Miért hasznos a lépcsőzés?

Step Camp



Sokunknak, ha meghalljuk azt az edzést, hogy lépcsőzés, akkor egy olyan kép tárul elénk, hogy fel kell futni egy nagyon magas épület lépcsőin, majd fent egy kb. 180 - 200-as pulzustartomány mellett kiköpjük a tüdőnket, a szívünk kiugrik a helyéről, a lábunkat meg elönti a tejsav.

 Ezért az élmény átéléséért nem sokan ugrabugrálnak, hogy de jó lenne ilyen edzést végezni. Azért vannak ilyen emberek, akik ezt az élményt átélhetik a skyrunon, ami pont ezt az élményt nyújtja a versenyzői ambícióval rendelkezőknek és az extrémitásokat kedvelőknek. Külföldön ez a sport már régóta népszerű, ahol a versenyzők kisebb nagyobb felhőkarcolókra „futnak” föl. Magyarországon is egy pár éve rendeznek ilyen versenyeket, amelyen magam is indultam már.  Itt viszont nem a versenyről szeretnék írni, hanem magáról a lépcsős edzésről.

Nézzük meg egy kicsit közelebbről, hogy mi az a lépcsőzés?
Miért is jó ez nekünk?

A lépcső futás egy nagyon hatékony, magas intenzitású edzés, amely építi a sebességet, az erőt és a kardiovaszkuláris rendszert. Ötvözi a calisthenic, avagy a saját testsúlyos edzést az interval edzéssel és a plyometrikus edzéssel. 

Lehet bent is és kint is végezni. Attól függ, hol találsz lépcsőt. 

Miért hívják saját testsúlyos edzésnek ? 

Mert gyakorlatilag önmagadat „cipeled fel „ egész edzés ideje alatt a lépcsőn.

Egy kicsit „megspékelve” és a funkcionális edzést beleszőve, a funkcionális edzés eszközeit is bele tudjunk vinni ebbe az edzésbe (TRX kötél, ropeworkout kötél, agility band, agility létra, ugráló kötél, kettlebell..stb.) Itt nem számít, hogy ki milyen állapotban van, milyen edzésmúlttal rendelkezik. Az edzés rólad szól, a saját énképed helyes kialakításáról, hogy te eljuss a képességeid határára és nem arról, hogy egymást le tudjuk e győzni.

Calisthenic szó jelentése: Az ógörög kallos „szépség” és sténos „erő” szavakból ered.
(Ajánlott irodalom:  Pavel Tsatsouline - A meztelen harcos; Paul Wade – Fegyencedzés és a II. kötet; Michael Boyle – Funkcionális edzés mesterfokon)

Az erő és a sebesség fogalmával a legtöbben tisztában vagyunk.

De mit is jelent a kardiovaszkuláris rendszer fogalma?

A latin „cardiovascularis" szó jelentése: „szív és érrendszeri". A kardio edzés a szív és érrendszer ( keringési rendszer), valamint a légzőrendszer fejlesztését szolgálja.
A lépcső futás remek kiegészítője a gyorsasági edzéseknek is, mivel fejleszti a gyorsaságot és a robbanékonyságot.

Összefoglalva :
  •  a lépcsőzés fejleszti egyben a szív és érrendszert és magát a gyorsaságot is.
  •    fejleszti az állóképességet és a lábak erejét és gyorsaságát.
  •  megerősíti a térd körüli izmokat.
  •  Jobban növeli a gluteus izmok (farizmok) és a quadriceps izmok (négyfejű combizom) erejét, mint a sima futás.

Hogyan kezdj el lépcsőzni?

1.         Lépcsőzés előtt mindig melegíts be alaposan (nyújtások, smr henger)
2.         Járásokkal kezdj
3.         Legfeljebb heti 2 lépcsőzéssel kezdj
4.         Figyelj a helyes technikai kivitelezésre

Mit nem szabad lépcsőn:

1.         ne fuss le, mert az terheli a térdet és a bokát. Ha van lift, akkor használd                      inkább azt. 

2.         Ha régen sportoltál, akkor ne rögtön felfutással kezdj, hanem csak sétálj.

Mielőtt elkezded, kérdezd meg magadtól a következőket:

1.         Terhes vagyok?

2.         Most múltam 65 éves?

3.         Cukorbeteg vagyok?

4.         Magas a vérnyomásom?

5.         Túlsúlyos vagyok?

6.         Vannak ízületi problémáim, vagy olyan tényezők, amik akadályozhatják a                         lépcsőzésemet?

Ha bármelyik ezek közül érvényes rád, akkor előbb kérd ki egy orvos véleményét.

Mik a céljaid?

Milyen edzésmódszerek vannak a lépcsőzésben?

•          Intevall edzés

•          Pliometrikus edzés

Intervall edzés: kombinálja a rövid, de magas intenzitású gyors munkavégzéseket (10 másodperctől 3 percig bezáróan) a lassú, helyreállító szakaszokkal, amelyek ismétlődnek egy edzés alatt. Egyszerre fejleszti a gyorsaságot és az állóképességet is. 

Az intervall edzés az anaerob küszöb mérésein alapszik, amely felméri az atléta vérének tejsav (laktát) szintjét az edzés intenzív fázisában.
Az intervall edzés során az aerob és az anaerob rendszer is épül.

Nézzünk bele mélyebben, hogy mi is történik!

Mi az aerob és anaerob kifejezés?

A szervezetünkben kétfajta anyagcsere (energiatermelő) folyamat működik; aerob és anaerob. Más szóval ez azt jelenti, hogy testünk két különböző módon jut hozzá a mozgáshoz szükséges energiához.

Aerob:
Aerob edzés során a testmozgáshoz (izommunkához) szükséges energia előállítása nagy mennyiségű oxigén felhasználásával történik. A szervezet a rendelkezésére álló energia-tartalékokat (szénhidrátok és zsírok) oxigén segítségével égeti el, s így biztosítja az izmok számára szükséges energiát.

Anaerob: 
Anaerob mozgásról akkor beszélünk, amikor az izommunkához szükséges energia előállításához (tápanyagok égetéséhez) a szervezet számára nem áll rendelkezésre elegendő oxigén. A magas intenzitása miatt az anaerob tartományban történő mozgás csak rövidebb ideig tartható fenn, amit pihenési szakasz (aerob energiafelhasználás) követ.
 A magas intenzitású edzéseknél (intervall) az anaerob rendszer az izomban eltárolt energiát (glikogént) használja fel a rövid távú munkavégzéshez.  Az anaerob metabolikus edzés oxigén felhasználás nélkül történik, aminek a mellékterméke tejsav lesz. 
Ahogy a tejsav el kezd termelődni és a szervezet oxigénadósságba kerül, a „helyreállító” pihenő fázisban, a tüdő és a szív együttesen azért dolgozik, hogy ezt az oxigénadósságot helyreállítsák és a tejsavat meg lecsökkentsék. Ebben a fázisban az aerob rendszer oxigént használ fel arra, hogy a tárolt széndioxidot energiává alakítsa át. Köztudott, hogy a magas intenzitású intervall edzésnél, ahol tejsav termelődik a gyakorlatok során, a test ilyenkor jobban alkalmazkodik és hatékonyabban égeti el a tejsavat. Ez azt jelenti, hogy egy sportoló hosszabb ideig tud magas intenzitású munkát végezni.

Az intervall edzés élettani változásokat hoz létre: 

  • növeli a szív –és érrendszer (cardiovascularis) hatékonyságát (képesek arra,            hogy átadják az oxigént a dolgozó izomnak)
  • eltűri a növekvő tejsav szintet

A fent említett változások és folyamatok eredményeként összefoglalhatjuk, hogy az intervall edzés hatására egyidejűleg növekszik a sportoló teljesítménye, gyorsasága és az állóképessége is.

Kalóriaégetésre is hatásosabb a magas intenzitású rövid ideig tartó intervall edzés, mint hosszan tartó, alacsonyabb intenzitású aerob állóképességi edzés. Végeredményben rövidebb idő alatt több kalóriát lehet elégetni.

A legfrissebb ilyen kutatás  2012. szeptember 5-én került leközlésre Dr. Stuart Gary által, amiben ismét bebizonyították klinikai körülmények között, hogy a nagy intenzitású kardió hatékonyabb és egészségesebb!

Nem csak jobb hatással lesznek az anyagcserére, hanem a szív és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázat is csökkenthetik - mivel a nagy intenzitású, de rövid ideig tartó terhelésnek (edzéseknek) kitett test jobban bánik el akár a telített zsírokban gazdag étrenddel is.

Pliometrikus edzés: 
A pliometrikus edzés gyors, dinamikus mozdulatokból áll, amelyek az izom gyorsaságát és az izom-ideg koordinációt fejlesztik (szökdelések, ugrások lépcsőn).  A gyakorlatok végzésénél sok a hirtelen gyorsulás és lassulás ami megterheli a csontozatot és az ízületeket. A sérülések elkerülése miatt nagyon fontos a helyes technika kivitelezése. 

Előnyei:
  • aerob gyakorlat, mely zsírégető és keringési rendszert javító hatású   
  • erősen állóképesség és izomfejlesztő hatású  
  • fejleszti az egyensúlyérzéket, mozgáskoordinációt
  • teljes testet edző edzésprogram végezhető vele
  • minden izmot meg tudsz vele dolgoztatni, az izmok erősödnek, robbanékonyabbá, gyorsabbá, rugalmasabbá válnak

Ezeknél az edzés módszereknél is, hogy fejlődést láss elengedhetetlenül be kell tartanod bizonyos feltételeket

1, Az első az egyre növekvő terhelés, vagyis maga az edzés

2, Megfelelő táplálkozás

3, Pihenés

A fent említettek alapján láthatjuk, hogy a lépcső ötvözi az intervall edzést és pliometrikus edzést, így e kettőt kombinálva elkerülhetetlen a jó eredmény. A saját testsúlyos gyakorlatokkal és a funkcionális edzéseszközökkel még inkább fejleszthetjük a felsőtest izomzatát is.

Így összefoglalhatjuk a lépcsőzés előnyeit:

  • fejleszti a kardiovaszkuláris rendszert és a légző rendszert.
  • a szív és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát csökkenti.
  • fejleszti az állóképességet.
  • felgyorsítja az anyagcserét, elbánik a telített zsírokban gazdag étrenddel is.
  • kitolja a tejsav szintet.
  • fejleszti az egyensúlyérzéket és a mozgáskoordinációt.
  • fejleszti a core izmokat.
  • fejleszti az izom gyorsaságát és az izom-ideg kontrakciót.
  • megtanít az adott gyakorlathoz szükséges, az idegsejt és az izomsejt között         található motoros egységek aktivizálására.
  •  fejleszti a térd és a boka körüli izmokat.

Ebben a teljesítmény orientált világban, ahol minden területen a versengés a cél, hogy ki a legjobb, negatívan befolyásolja azoknak az önértékelését, akiknek nem sikerül a legjobbnak lenniük. Az idők, amiket mérek, az leginkább neked szólnak, visszajelzések, hogy hol tartasz.

Célom, hogy az Step Camp edzéseinken fel tudj szabadulni, hogy ne a másik emberhez mérd magadat, ne egy megfelelés kényszere alatt dolgozz, hanem szembe tudj nézni esetleg a legnagyobb ellenfeleddel, aki te vagy és el tudd fogadni magad olyannak, amilyen vagy.

Felhasznált honlapok:


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése