Kortizol
stresszhormon
A minap megütötte a fülemet egy szó, a kortizol nevű hormon.
A kortizol a stressz folyamatában termelődik, tehát át fog minket segíteni egy adott szituáción, vagy életkörülményen, amely stresszel, aggodalommal, vagy nyugtalansággal jár. Úgy kell a kortizolra gondolnunk, mint a túlélésünk kulcsára.
Egy felgyorsult világban élünk, amely hatással van a társadalmunkra, a viselkedésünkre, a
családunkra, a családban kialakult szerepkörünkre, a kapcsolatainkra,a kommunikációnkra, a gondolkodásunkra,a sportolásunkra,a pihenésünkre,valamint az étkezésünkre is. Szerintem senki sem mondhatja azt magáról, hogy az élete stresszmentes, hacsak ki nem vonul a világból és remete nem lesz. Az információtechnológia világában élünk, ami fokozatosan fejlődik és aminek köszönhetően kinyílt előttünk a világ. A régi rendszerrel ellentétben ez lehetőséget nyújt nekünk arra, hogy szabadon dönthessünk, szabad akarattal rendelkezzünk. Gyakorlatilag olyan, mintha kinyitnának egy nagy zsilipet és minden elárasztana bennünket. A mi feladatunk az, hogy kiválasszuk belőle azt, ami számunkra fontos és felhasználható. Több inger, információ ér bennünket, mint valaha a világtörténelem során. Ekkora mennyiségű információt képtelenség befogadni, feldolgozni és az sem mindegy, hogy milyen döntéseket hozunk és merre indulunk el. Bölcsességre és megértésre van szükségünk.
Ha nem jól dolgozzuk fel ennek a felgyorsult világnak az életünkre ható informácóit, ingereit, történéseit, akkor a következő negatív tünetek léphetnek fel:
• pszichoszomatikus problémák
• stressz
• szorongás, aggodalom
• alvási problémák
• depresszió
• fáradtság, lelassult anyagcsere
• szapora szívritmus, stb.
1 Korintus 6:12-13 „Semmi sem tilos a számomra – írtátok a leveletekben. Erre azt válaszolom: igen, de nem minden válik a javatokra! Még ha igaz is, hogy semmi sem tilos, azt azonban nem hagyhatom, hogy bármi is a szolgájává tegyen!”
Kérdés, hogy mi válik a javunkra? Ennek eldöntéséhez bölcsességre van szükségünk és meg kell értenünk azt is, hogyan működnek a dolgok, mi mire jó.
Popper Pétertől olvastam egy érdekes mondatot. „A mai ember csak használja a világot, de nem érti”.
Ez mennyire igaz. Sok ember a „mindent most, azonnal” elv alapján éli az életét. Csak egy kattintás és a levelem eljut a másik személyhez. Régen a levelet elvittük és bedobtuk a postaládába, amit a postás néhány nap elteltével kézbesített. A sportvilágban - hogy ehhez a felgyorsult életmódhoz igazodjanak- különféle eszközöket, gépeket (pl. speedfittnesz) reklámoznak, melyekkel elvileg napok, vagy akár egyetlen edzés alatt is le lehet fogyni, vagy jelentősen meg lehet erősödni. Ezt ígérik.
Magam személyedzőként dolgozom. Nem utasítom el ezeknek az eszközöknek, vagy gépeknek a használatát, de a fent említett mondathoz igazodva, nem mindig az igazságot reklámozzák és sokszor nem a célnak megfelelően használják őket. Inkább ezt a felgyorsult világot szolgálják ki vele. A tudomány rohamosan fejlődik, de tudomásom szerint nem létezik olyan gép mint a filmekben, ahol beleáll egy túlsúlyos ember, megnyomnak rajta egy gombot és egy olyan testtel lép ki, mint a 300 című filmből a harcosok.
Rengeteg inger és információ ér bennünket az edzésekkel kapcsolatosan, a kinézettel kapcsolatosan is, hogy így kell edzeni, így kell kinézni, ez a férfias, az a nőies..stb. Rengeteg irányzat működik, rengeteg hullám van, amik hatással vannak a gondolkodásunkra, arra is, hogy mi magunk hogyan nézünk magunkra. A világ teljesítményorientáltá vált, az emberek az értékességüket feltételekhez kötik. Nem értjük a világ működését, vagy inkább nem értjük az életet. Csak sodródunk ideálok és
olyan hatások felé, amelyek érnek bennünket és amikről azt gondoljuk, hogy jók és könnyen elérhetőek. A reklámok és a különböző információk olyanok, mint a régi vidámpark elvarázsolt kastélyában a tükrök terme, ahol a tükrök eltorzítják a valóságot. Ebben a felgyorsult világban is rengeteg ilyen tükör van. Ezek nem az igazságot mutatják hanem eltorzítja azt és azt sugallják, hogy csak a cél a fontos, de a hozzá vezethető út lerövidíthető, vagy nem is kell. Úgy gondolom, hogy az életünket nem kívülről befelé kell megváltoztatni, hanem pont fordítva, belülről kifelé. A célhoz vezető út nem csak fontos, hanem olyan dolgokra is megtanít bennünket, melyek felbecsülhetetlen értékek lesznek az életünkben.
Ez adja az utazásunk szépségét. Az út nem mindig lesz könnyű, legyen szó a sportról, táplálkozásról, kapcsolatokról, családról, de úgy gondolom, hogyha kitartóak vagyunk és megismerjük, hogy mi célból vagyunk itt a földön, akkor bármilyen felgyorsult világban képesek leszünk a saját sebességünkön élni.
Írásomban szeretnék rávilágítani arra, hogy mi történik mind ez idő alatt a testünkben. A felgyorsult világ és az abból származó tartós, akár krónikus stresszhelyzet nem csak a lelkünkben okoz problémákat, hanem a testünk biológiai funkcióit is összezavarja, vagyis zavart idéz elő a hormonháztartásunkban. Ilyen hormonunk a címben szereplő kortizol nevű hormon.
Úgy gondolom, hogy ha megértjük ennek a hormonnak a működését, akkor egy kicsit közelebb kerülhetünk saját testünk megértéséhez is. Kulcsfontosságú dolgokat fogunk megérteni, azt, hogy hogyan éljük az életünket, mivel ez a hormon érzékeli mindazokat az ingereket, hatásokat, felgyorsulásokat, amikről írtam. Attól függően fognak különböző hatások kiváltódni a szervezetünkben, hogy hogyan reagálunk, cselekedünk az adott információkra. Testünkért és minden döntésért egyedül mi vagyunk a felelősek.
Mint ahogy írtam a kortizol a túlélésünk kulcsa.
A kortizol egy szteroid hormon, amit a mellékvese bocsájt ki. A mellékvese páros szerv, melynek
velőállománya az adrenalint, külső része, a kéreg a kortizolt termeli. A stresszhelyzetek kezelése e két hormon összehangolt működésének köszönhető. A kortizol egyik feladata, hogy segítse a szervezetet a stresszre adott reakcióban. Egy külső inger hatására az adrenalin megemeli a pulzust,így a szív gyorsabban dobog, több vér jut az izmokhoz, nagyobb erő kifejtésére leszünk képesek. Az ehhez szükséges energiát a kortizol biztosítja: növeli a cukrok szintjét a vérben, fokozza az agy glükózfelhasználását, és növeli a szövetek helyreállításához szükséges anyagok mennyiségét.
Magas kortizol szint:
Olyan szituációkban, amikor valaki stressz-helyzetbe kerül, vagy abban él, szervezete kortizol szintje magas lesz. Jó példa erre egy kismama vagy egy élsportoló. Mindketten szeretik az állapotukat, de attól az még szervezetük számára megterhelő, azaz stresszként éli meg a szervezet. De ide sorolhatjuk a depresszióban szenvedőket, az alkoholistákat, pánikbetegeket vagy akár fogyókúrázókat is, a családi, munkahelyi problémákkal küzdőket, szerettüket hosszabb ideig ápolókat. Náluk is tartósan magas kortizol szintre kell számítani.
Ez a hormon szinte minden szinten nagyon fontos a szervezet működésében. Számos létfontosságú feladata van:
• Gyors energialöketet ad
• Szabályozza a vérnyomást és a kardiovaszkuláris funkciókat
• Szabályozza az inzulint és a glükózt
• Immun funkciókra van hatással
• Szabályozza az anyagcserét
• Gyulladáscsökkentő hatású
• Növeli a fájdalomküszöböt
• Javítja a memóriafunkciókat
• A fehérjék, cukrok, zsírok felhasználását szabályozza.
Másik feladata:
Amikor a szervezet kibocsátja a kortizolt, az elkezdi lebontani az izomban található fehérjéket és
ezáltal aminosavakat szabadít fel. Ezek az aminosavak ezután a májba kerülnek, ahol glukózzá (cukorrá) alakulnak, amit a szervezet, mint energiaforrást használhat fel. Ez a folyamat megemeli a vércukorszintet, ami által az agynak elegendő glukóz (cukor) áll rendelkezésére, mint energiaforrás. Ugyanebben az időben a szervezet többi szövete a hormon hatására csökkenti a glukóz felhasználását. A kortizol megemeli a zsírsavak kibocsájtását a zsírsejtekből, amit az izmok használnak fel, mint energiaforrást. A kortizol tehát hozzájárul a zsír felhalmozódásához. A fehérje szétbomlásának kárára megnöveli a vércukorszintet, megnöveli az étvágyat, csökkenti a kalcium beépülését, csökkenti a sejtek inzulinérzékenységét, lassítja az izmok glükózfogyasztását. Ez mind a kortizol szabályos szintentartása mellett történik.
Mi történik, ha nagyon alacsony, vagy nagyon magas a kortizol szint?
Ha a hormon mennyisége túl sok, vagy túl kevés, különböző tünetekhez, betegségekhez vezethet.
A tartós magánéleti konfliktusok, vagy munkahelyi stressz leküzdéséhez a szervezet folyamatosan több kortizolt termel. Az állandó készenlét, a folyamatos igénybevétel miatt a mellékvese tartalékai kimerülnek és kialakul a mellékvese fáradtság.
A mellékvese fáradtság az az állapot, amikor a mellékvese már nem bír elegendő kortizolt megtermelni. Ez az állapot fokozatosan alakul ki,vagyis különböző klasszikus stádiumai vannak.
1.„Küzdj vagy fuss”… A test jelzést kap arról, hogy stresszoroknak van kitéve és ennek hatására kortizol gyártásba kezd, hogy megküzdjön az őt érő stresszel. Több szakember ezt a stádiumot „kezdeti fáradtság” időszakának is nevezi.
Ebben az időszakban a testnek nagy mennyiségű kortizolra van szüksége, hogy túlélje a stresszt, tehát ilyenkor tipikusan magas a mért kortizol szint. Ilyenkor még nincsenek tünetek, „csupán” egy általános fáradtság érzés észlelhető / lelkileg. A mindennapi teendőnket ilyenkor még gond nélkül képesek vagyunk ellátni.
2. Krónikus, hosszan tartó vagy erőteljes stressznél a mellékvese képtelen kielégíteni a test
folyamatos és hatalmas kortizol igényét. Ekkor az történik, hogy a kortizol szint lecsökken egy átlagos szintre, de reggel már nincs belőle elég (pl. már gondot okoz a reggeli felkelés). A szorongás és az aggodalom kezdi befészkelni magát az életünkbe, egyfajta ingerlékenység lesz úrrá rajtunk. Jön az alvászavar, nehezen, lassan tudunk csak elaludni, illetve gyakori az éjszakai felkelés. Rendszeressé válik a vírusos fertőzés, akár szabálytalanná válhat a menstruáció. Pajzsmirigy alul működést sugalló tünetek jelennek meg, mint pl. végtagfázás, fáradtság, lelassult anyagcsere.
3. Mellékvese fáradtság
Ekkor a mellékvese már képtelen kielégítő mennyiségű kortizol előállítására. (Félreértések elkerülése végett, ennek a stádiumnak a kialakulásához akár évek is kellhetnek, de több nagy stresszhatás miatt ennél hamarabb is kialakulhatnak a problémák). Ekkorra már a kortizol szint nagyon alacsony.Ennek a stádiumnak a korai szakaszában a tipikus mellékvese fáradtság tünetei jellemzőek. Később további hormonális egyensúlytalanságok lépnek fel. Ez konkrétan nőknél a petefészek – mellékvese – pajzsmirigy tengely érintettségét jelenti, míg férfiaknál a mellékvese – pajzsmirigy tengely problémát jelent.
Ebben az állapotban testünkben már állandósul a fáradtság érzése.
A test minden erejével igyekszik fenntartani az egyensúlyi állapotot azzal, hogy aktivizálja a vegetatív idegrendszert, de a már sérült receptorok, a károsodott anyagcsere és méregtelenítő mechanizmusok miatt kiszámíthatatlan és bizonytalan az eredményessége. Külső segítségre van szükség!
Visszaható glükóz egyensúlytalanság, bizonytalan vérnyomás ( tartós alacsony vérnyomás), szívbedobogások, poszturális ortosztatikus tachycardia, szédülés, szorongás, időszakos adrenalin löketek, hiperszenzitív hyponatrémia (alacsony nátrium szint), hirtelen idegességi rohamok, a végzet közeledtének érzése. Kórosan erőteljes a test és az elme kapcsolata, ami miatt nincs kibúvó, hiszen minden gondolat fiziológiai válaszreakciót vált ki.
4. Mellékvese kimerülés/elégtelenség
Ekkor már a test energia szintje nagyon alacsony a test a túlélésért harcol. Végül a mellékvesék teljesen kimerülnek. Amikor ezt a stádiumot elérjük, már az Addison-betegség határát súroljuk, amit mellékvese elégtelenségnek hívunk és komoly orvosi felügyeletet igényel.
A mellékvese fáradtságtól emberek milliói szenvednek, mégsem kapnak segítséget. Ez egy igen nehezen felismerhető állapot. Hazánkban már csak a mellékvese kimerülést diagnosztizálják, az azt megelőző állapottal nem nagyon foglalkoznak. Pedig a cél a betegség megelőzése, azaz a mellékvese fáradtság visszafordítása és a természetes úton való segítségnyújtás kellene hogy legyen.
A túl magas a kortizol szint a zsírfelszabadulást segíti elő, főleg a hasi tájékon.Az akut kortizol emelkedés elősegíti a memória működést (ezért is emlékszünk egy stresszes helyzetre annyira), míg a krónikusan magas kortizol (amelyet gyakran depressziósoknál látunk) a memóriát nagymértékben megbénítja.
A túledzés, vagy az alacsony kalóriájú diéta hatására is megemelkedhet a kortizol szint, ami a leptin érzékenységet csökkenti az agyban. A leptin az a hormon, amely az agynak jelzi a testzsír mennyiségét. Ha ezt megzavarjuk, akkor akár nagy intenzitású edzés alatt sem fog történni súlyvesztés, fogyás. De erre egy későbbi írásomban térek ki, valamint arra is, hogy mit nevezünk túledzésnek. Miért nem jó?
A kortizol szint csökkenésének tünetei (vagyis a mellékvesekéreg alul működése):
• fáradtság, gyengeség
• reggeli nehéz felkelés
• napközbeni nyomottság, lehangoltság
• a stressztűrő képesség romlik
• szorongás, ingerlékenység, alvászavarok
• kedvetlenség, apátia • só utáni étvágy, szomjúság hiánya
• hiperpigmentáció (hajlatokban, tenyéren, talpon, hegekben)
• vitiligo, fogyás, alacsony vérnyomás, izomgyengeség
A túl magas kortizolszint tünetei/Cushing szindróma/ :
• depresszió, jellemtelenség
• fáradtság, teljesítő képesség csökkenése
• gerinctáji fájdalom
• fejfájás
• testtömeg növekedés
• hangulati változások
• csontritkulás
• menstruációs zavarok
• problémás bőr, pattanások
• szőrnövekedési zavar, striák
Úgy gondolom - látva a kortizol hatásait- a megelőzés érdekében meg kell tanulnunk a kortizol szintünket egyensúlyban tartani. A világ folyását és az ingereket, amik bennünket érnek nem tudjuk
kikapcsolni, de tudatosan dönthetünk úgy, hogy odafigyelünk a testünk reakcióira azzal, hogy olyan dolgokat eszünk, vagy iszunk, amik nem növelik a kortizol szintet és nem is csökkentik szélsőséges irányba. Arra is oda kell figyelnünk, hogy hogyan sportoljunk. Ehhez meg kell értenünk a kortizol működését, segítsük és ne hátráltassuk. Nem mindegy, hogy túltápláljuk, vagy éppen kiéheztetjük. Ez a testi oldal, amiért, ahogy írtam, felelősek vagyunk. A lelki oldalon nagyon fontos, hogy megtaláljuk a békességet és a nyugalmat. Fontos, hogy tudjunk pihenni. Ehhez olyan emberekkel kell magunkat körülvenni, akik szeretnek és elfogadnak bennünket. Olyan dolgokat kel csinálnunk, amik örömet okoznak (zene, túrázás..sb.) A cél, hogy a stressz csökkenjen és egy belső nyugalom, békesség legyen úrrá rajtunk. Sokan a vallásban is keresik ezt a nyugalmat.Ez a harmadik, a szellemi oldal.
A kereszténységben Isten ígéretet tesz nekünk a következő igéjében:
János 14:27 „Én ugyan elmegyek, de a békességem veletek marad. Igen, a saját békességemet adom nektek, de másképpen, mint ahogy a világ adja. Ne nyugtalankodjatok és ne féljetek.”
Hiszem, hogy a változás belülről kifelé történik, ahol fontos a hitünk.A kereszténységben Istennek nem kell megfelelnünk. Ő egy szerető Atya, aki elé letehetjük a stresszel járó problémáinkat, életünket. Ő nem tart torz tükröt nekünk, hanem olyannak mutat be minket, amilyennek ténylegesen megalkotott, amiben megmutatja irántunk való szeretetét. A változáshoz azonban kellenek a kapcsolataink is, melyek építenek bennünket, hiszen társas lények vagyunk. Lényünknek itt három részét érintettem, a szellemünket, a lelkünket és a testünket.
A változáshoz ezt a három területet kell tanulmányoznunk és megértenünk.Így, ebben a felgyorsult világban egyensúlyban tudjuk tartani a kortizol szintünket. Fontos, hogy meghúzzuk a határainkat, el kell döntenünk, hogy milyen ingereket engedünk be az életünkbe, mind testi, lelki és szellemi szinten. A következő írásomban a fizikális oldallal fogok részletesen foglalkozni, többek között a helyes táplálkozás fontosságával. Mi emeli a kortizol szintet és mi csökkenti azt? Hogyan sportoljunk vagy ne sportoljunk a kortizol szint függvényében?Mit nevezünk túledzésnek? Milyen intenzitás emeli, vagy csökkenti ennek a hormonnak a szintjét?
Felhasznált cikkek:
http://www.webbeteg.hu/cikkek/stressz/16686/allandoan-faradt-stresszes-tuneteit-kortizol-hiany-is-okozhatja
http://shop.builder.hu/kortizol-barat-vagy-ellenseg-a1446
http://www.tesztoszteron.hu/emagazin_07_174_Arthat_a_nagy_kaloria_deficit.php
http://www.hormonharmonia.hu/stresszrol-maskepp/a-mellekvese-faradtsag-es-a-kortizol/
http://www.vital.hu/themes/sick/mellekvese2.htm
Írta:
Mányai Dávid
2014.11.09.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése