Oldalak

2018. július 10., kedd

Ray Ewry a "békaember"


Ray Ewry a "békaember"






Számtalan fantasztikus példakép van a sportban, akiknek a sport eszköz volt a „felálláshoz”.

Szeretnék egy kicsit jobban visszamenni az időben és közülük is bemutatni  Ray Ewryt. Nála a felállás szó szerint értendő, mert gyermekbénulással kezdte az életét és a pályafutását, a társadalom számára viszont olyan teljesítményt ért el, hogy örökre emlékezni fognak rá. Ő azon hősök egyike, akik becenevet is kapott.

Fontos megemlítenem azt az orvost, aki segített neki és hitt benne, akinek a hite reményt adott abban, hogy elinduljon egy úton.

Ha egy ember bízik bennünk és hisz abban, amit még mi sem látunk, akkor azt hiszem, hogy az szárnyakat ad és elérjük a lehetetlent. Számomra ők is ugyanakkora hősök a hitükkel és a támogatásukkal.





Raymond „Ray” Clarence Ewry 

„békaemberként” ismert amerikai atléta neve és a versenyszámai a feledés homályába merültek, pedig összesen 8 aranyérmet nyert az olimpiai játékokon és még 2-őt az 1906-os nem hivatalos olimpián. 






Raymond „Ray” Clarence Ewry 



Nemzetközi Olimpiai Bizottság hivatalosan 8 aranyérmet fogadott el. Ezzel ő minden idők egyik legsikeresebb olimpikonja, ráadásul ő az első újkori bajnok, aki gyermekbénulását legyőzve került a győztesek közé.



Élete


Ewry élettörténete reményt ad azoknak, akiket el nem múló betegség kínoz, de az amerikai atléta példakép mindannyiunk számára.

Öt éves korában árva lett, s ha ez nem lett volna elég, hét éves korára pedig lebénult.  Tizenöt évig volt mozgásképtelen (más források szerint tizenkilenc évig), így ötéves korától huszonéves koráig volt tolószékben.

Találkozott egy orvossal, aki megcsillantotta a reményt, hogy van esély a gyógyulásra. Mindenki más azt mondta, hogy soha sem fog tudni járni. Tanácsára Ray kidolgozott egy saját edzéstervet és valamennyi izmát megdolgoztatta. Így ő lett az egyik legkorábbi követője a manapság is ismert pliometrikus gyakorlatoknak, amivel az erőt, gyorsaságot, és robbanékonyságot lehet fejleszteni. 

Ray elkezdte a munkát, reggeltől estig minden áldott nap edzett, ameddig el nem jött az alvás ideje. A lábait erősítette és folyamatosan az ugrásokra edzette. Nem azért, hogy atléta legyen, hanem mert ezzel ki tudott rugaszkodni a kerekesszékből. Első lépésként megpróbált megállni a két lábán, egyensúlyozva. Majd elérte, hogy fel tudott ugrani egy kissé, ezután egész nap már csak ezt tette.

Hosszú évek kemény, kitartó testedzése meghozta az eredményt, erős, tonizált izmai és lábai lettek.  Húszéves korára teljesen felépült, és újra megtanult járni. Az is kiderült, hogy a helyből ugrásokban igen tehetséges lett .

1890-ben beiratkozott a Purdue Egyetemre, ahol megdöntötte a fennálló világrekordokat helyből magasugrásban, helyből távolugrásban és helyből hármasugrásban. 

Már 1899-et írtunk, amikor Ray tagja lett a New York-i atlétikai klubnak, ahol a vezetők elhatározták, hogy Ewryt elküldik a párizsi olimpiai játékokra.

A többi már történelem: Ewry az előbb említett mindhárom számban olimpiai bajnok lett. A franciák ámulva nézték gyakorlatait, és a játékok végére meg is kapta a „Békaember”becenevet később pedig „Gumiembernek” is becézték.






Négy évvel később St. Louisban mindhárom számban megvédte címét, majd az első londoni játékokon is szerzett még két aranyat.  Stockholmban 1912-ben már reumaszerű fájdalmak gyötörték, ezért nem gyarapíthatta bajnoki címeinek számát.

A 10 darab olimpiai győzelmi csúcsát egyedül Michael Phelps döntötte meg 2008-ban, majd gyarapította tovább azokat. Ha nem számoljuk a két nem hivatalos olimpián szerzett aranyérmét, Ray Ewry akkor is minden idők negyedik legsikeresebb atlétája. Ő volt azaz ember, akinek az orvosok szerint nem kellett volna, hogy  járjon, mégis az utolsó olimpiai aranyérme után 108 évvel is még mindig őt tartják az egyik legnagyobb olimpikonnak.

Eredményei:

Olimpiai játékok

1900 Párizs – helyből távolugrás – ARANY

1900 Párizs – helyből magasugrás – ARANY

1900 Párizs – helyből hármasugrás – ARANY

1904 St. Luis – helyből távolugrás – ARANY

1904 St.Luis – helyből magasugrás – ARANY

1904 St.Luis – helyből hármasugrás – ARANY

1908 London – helyből távolugrás – ARANY

1908 London – helyből magasugrás – ARANY

Nem hivatalos olimpia

19086 Athén – helyből távolugrás – ARANY

1906 Athén – helyből magasugrás – ARANY

Egyéni csúcsai:

Helyből távolugrás: 347cm (1930-as évekig állt)

Helyből magasugrás: 167,5 cm (ollózó technika)

Helyből hármasugrás: 10,86 cm

Helyből hátra ugrás: 2,87cm


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése